“Koç gibi” hakemler geliyor

Hepsinin başından olmadık maceralar geçti… Bazıları travmalara uğradı. Kimileri de Süper Lig tarihine geçecek çılgın maçları yönetti.En önemli özelliklerini de yazalım: Hepsi de temiz adamdı, tertemiz düdüklerdi.Türk futbol hakemliğinin emektar ustalarından oluşan listeye bakalım: Sabri Çelik, Muhittin Boşat, Murat Ilgaz, Mustafa Çulcu, İbrahim Aksoy, Halis Özkahya, İsmet Arzuman, Cem Papila, Yunus Yıldırım ve Erol Ersoy.Sözün kısası “koç gibi” adamlardı onlar… TFF, işte bu koç gibi adamlara “hakem koçluğu” görevleri verdi. 5 Kasım Pazartesi akşamı Beykoz’da bir otelde buluştular, akşam yenmeği yediler, sıcak sohbetlere daldılar. 6 Kasım sabahı erkenden derslere başladılar. Bir günlük semineri Hugh Dallas yönetti, en ağır konuları Yunan Kyros Vasaras anlattı. Tüm gün boyunca koçluğun önemli özellikleri, çalışma ilkeleri, kuralların yorumlanması, hatalı kararların değerlendirilmesi gibi konularda yepyeni yaklaşımları konuştular, tartıştılar. Günün sonunda her biri ortalama üçer hakemin koçluğunu üstlendi. Bazı “hakem koçları” ile konuştum. Uygulamanın son derece olumlu karşılandığını belirttiler.Türkçemizdeki “koç” sözcüğünün İngilizce’deki “coach”tan geldiği kabul ediliyor. Sportif anlamda koçu “çalıştıran ve yöneten kişi” diye tanımlayabiliriz. Öte yandan bizdeki yaygın deyimlerden biri de “koç”… Güvenilir ve güçlü kişi anlamına geliyor. Tam da aranan tipler yani.Hakem Koçluğu çalışması umarım iyi sonuçlar verir. Şimdilik iyi bir adım!

O bayrak beklemesin

VAR protokolü, yardımcı hakemlerin pozisyon sonlanıncaya kadar ofsayt bayrağı kaldırmamasını, beklenmesini ön görüyor. Ancak önlem alınmazsa arıza çıkabilir. Kayserispor – Beşiktaş maçının 64. dakikasında Cenk Tosun ofsayt pozisyonunda iken top sürmeye devam etti. Şutunu çekti, top kaleci Bilal’den geri döndü. O anda Beşiktaşlı Cenk ile Kayserisporlu Arif dönen topu sahiplenmek için adeta kenetlendiler. Hakemin kenetlenmeyi beklemeden bayrağı kaldırması gerekirdi. Neyse ki sakatlık oluşmadı. Ama böyle kenetlenmelerde bir gün ciddi sakatlık olabilir. Hakemin beklemesini isteyen protokol bu rizikoyu da değerlendirmeli.

F.Bahçe-Alanya: 2-2

Bu bir iş kazasıdır. Herkesin başına gelebilir. Enseyi karartmak doğru değildir. İş devam ediyor. Paydosa çook vakit var daha!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir