Dünyanın Yeni Nefreti Biden

ABD Başkanı Biden, İsrail’in Gazze saldırılarının ardından tutunduğu takım nedeniyle dünyanın gündeminde.

81 yaşındaki Biden, hastane açıklamasındaki ifadeleriyle nefret objesine dönüştü.

Biden’ın, kameralar karşısında Netenyahu’yla sarılması da öfkeyi artırdı.

Biden’ın 24 saat içindeki demeçleri hastane saldırısındaki savrulmayı da gözler önüne seriyor.

Biden’ın “İsrail değil, öbür taraf yaptı”, “Pentagon’un bana gösterdiği veriler tamamen açık kaynaklardan”, “Hastaneyi kasten bombalayanın Hamas olduğunu söylemiyorum”, ABD ordusuna güvenmesem ‘Hastaneyi İsrail vurmadı demezdim” şeklindeki taraflı açıklamaları da öfkeyi artıran unsurlardan.

Biden uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken “İsrail’in savaş hukukuna uygun hareket ettiğini düşünüyor musunuz” sorusunu da yanıtlamayarak “Sizinle konuşmak güzeldi” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Biden’ın açıklamalarını tarih arşivine kaydetti.

Biden’ın Başkanlıkta son 14-15 ayı. Uzmanlar Trump karşısına çıkarsa darmadağın olacağı yorumlarını yapıyor.

Hastane açıklaması ABD’ye duyulan öfkeyi de zirveye taşıdı.

Biden’la ilgili çeşitli iddialar da var. Biden’ın bu açıklamalarının ardından ABD’nin İsrail’e alabildiğine destek vermesi de konuşuluyor.

Uzmanlar kulisleri yorumluyor ve yüzyüze konuşurken Netenyahu’ya destek açıklamaları yapılmasına karşın kapalı kapılar ardında “Yeter artık durmalısın” mesajı verildiğini söylüyor.

İddialar şu yönde:

Amerika İsrail’in hep yanında ama, dünya çapında nefret objesine dönüştüler. Biden aslında yeter demeye geldi. Kameralar önünde övdü, kapı kapanınca uyardı

11 Eylül sonrası Bush’un yaptığı katliamlar dünyanın her yerinde ABD’ye büyük bir öfke yratmıştı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarının ardından dünyanın bütün bölgelerinde konsolosluklar önünde ABD’ye öfke kusulmasının bu dönemi hatırlattığı, durumdan rahatsız olunduğu yorumları yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir