Eski CIA ajanı, duygusal zekası yüksek kişilerin başkalarıyla konuşurken her zaman yaptığı 6 şeyi paylaşıyor:

Dinleyicilerimi gerçekten anlamam gerekiyordu. Karşınızdaki kişiye ulaşmak için onun dilini konuşmanız gerekir. Örneğin, Başkan Barack Obama yazılı bir raporun grafiksel gösterimini istediğinde, elde ettiği tam olarak buydu…

1. Büyük isimlerden korkmazlar
Duygusal açıdan zeki insanlar, odadaki tüm insanların, patronlarının veya yüksek profilli bir müşterinin varlığı gibi ne kadar önemli olduğu karşısında heyecanlanmazlar. Arka plandaki gürültüyü görmezden gelmeleri ve mesajlarını iletmeye odaklanmaları gerektiğini biliyorlar.
Ünvanı ne olursa olsun herkese nezaket ve saygıyla davranırlar. Onları etkili iletişimciler yapan da budur.

2. Pratik yaparlar ve hazırlanırlar
Büyük sunumlar veya toplantılar öncesinde, duygusal açıdan zeki insanlar, endişelerinin değil, sunumlarının provasını yaparlar. Sinirlerinize odaklanırsanız gergin olursunuz. Ancak sözlerinizin içeriğine ve sunumuna odaklanırsanız harika sonuçlar elde edersiniz.
Korkuyla mücadele etmek için kelimeleri yüksek sesle söyleyerek hazırlanın. Güçlü bir kişiliğe bürünün ve ihtiyacınız olan tüm bilgiler parmaklarınızın ucunda olsun. Daha sonra ikinci doğanız haline gelinceye kadar pratik yapmaya devam edin.

3. Perspektif duygusuna sahiptirler
Bazen tüm çabalarınıza rağmen kendinizi aptal yerine koyabilirsiniz. Duygusal açıdan zeki insanlar, bir şey söylediklerinde ters giderse bunun dünyanın sonu olmadığını bilirler.
İster hoş karşılansın, ister sessizlikle karşılansın, yola devam edebilirler. Bir anlığına oturup bu garipliği şaka yollu bir şekilde kabul etmek ve sonra ilerlemek, insanların size daha fazla saygı duymasını sağlayabilir.

4. Küçük ve düşük risklerle başlarlar
Duygusal açıdan en zeki olanlar, her zaman geliştirilecek yer olduğunu anlamıştı. Rahatsızlıklarından kaçmadılar.
Bunun yerine, bir arkadaş toplantısında gönüllü olmak veya iş arkadaşlarının veda partisinde kadeh kaldırmak gibi, konuşmak için biraz daha az korkutucu yerlerde girişimci oldular. Daha sonra kendilerine güvenleri arttıkça, büyük bir sektör konferansında açılış konuşmacısı olmak gibi daha büyük aşamalara geçtiler.

5. Güçlü yönleriyle liderlik ederler
Duygusal açıdan zeki insanlar, hangi araçların ve iletişim tarzlarının kendileri için en uygun olduğunu bilir ve mesajlarını mevcut duruma uyarlayabilirler.

6. Neden seslerini kullanmak istediklerini biliyorlar
Duygusal açıdan zeki insanlar bir amaçla konuşurlar.
Sesini kullanmak sözlü olarak bağırmakla ilgili değildir. Bu, içinizdeki gücü kullanmak ve sizin için önemli olan şeyler hakkında, en önemli oldukları anda konuşmakla ilgilidir.Ayrıca sesinizi etkili bir şekilde kullanmanın, gerçek sesinizi canlı ve spontane kullanmak anlamına gelmediğini de biliyorlar. Bazen bir senaryo, e-posta veya mektup yazmak da aynı işi görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir