Hamas duyurdu… Esirlerle iletişim koptu

Hamas’ın sosyal medya hesabından İsrailli esirlerle ilgili Arapça ve İbranice yazıların bulunduğu bir görüntü yayımlandı.

Görüntüde 2014 yılından bu yana Gazze’de esir tutulduğu belirtilen Oron Şaul ile Hadar Goldin isimli İsrail askerleri ve Avera Mengistu ile Hişam es-Seyyid isimli sivillerin fotoğrafları yer aldı.

“ONLARI HATIRLIYOR MUSUNUZ?”

“10 yıl geçti, onları hatırlıyor musunuz? 2014 yılında Netanyahu hükümeti, çocuklarınızı ihmal etti ve hala geri getirmedi” ifadeleri yazan videoda Gazze’deki 4 esir İsrailliyle ilgilenen birimle iletişimin koptuğu belirtildi.

“VAKİT GEÇİYOR…”

Gazze’deki esirlerin ailelerine seslenilen görüntüde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin, evlatlarının geri gelmesini umursamadığı vurgulanarak “Unutmayın, vakit geçiyor.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin, İsrail’in 2014 yılında Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda Hamas tarafından esir edilmişti.

Etiyopya asıllı Avera Mengistu ile Filistin asıllı İsrail kimliği taşıdığı belirtilen Hişam es-Seyyid de aynı yıl farklı zamanlarda İsrail ile Gazze’nin kuzeyindeki tel örgüleri aşarak Gazze’ye girmiş, kendilerinden daha sonra haber alınamamıştı.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Hamas’ın elinde 130’dan fazla İsrailli esirin daha olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir