Hesabınıza Yanlışlıkla Yatan Parayı İade Etmezseniz Ne Olur?

Günümüzde para transfer işlemleri için ATM’ler çok az kullanılırken, birçok işlem mobil ve internet şubeler üzerinden tamamlanabiliyor.

Kullanıcılar için birçok kolaylık sağlayan bu uygulama, zaman zaman banka adreslerinin uygulama ya da telefona kaydedilmesi yüzünden karışıklıklara neden olabiliyor. Günümüzde birçok para transferi için IBAN bilgisinin yanı sıra isim ve soyisim istenilse de, her yıl çok sayıda hatalı para işlemi yapılmakta.

DİKKATLİ OLMAZSANIZ YARGILANABİLİRSİNİZ

Peki siz yanlış bir adrese para gönderirseniz ya da sizin hesabınıza gelmemesi gereken bir para yatırılırsa ne yapmanız gerekiyor?

Para transfer işlemlerinde bu tip hatalar sonrası bankaların bu paraya, resmi bir karar olmadan el koyma yetkisi bulunmamaktadır.

Para, isim uyuşmamasından kaynaklı blokede bekliyorsa işler çok daha kolay olacaktır. Para aktarılmışsa banka yanlış ödeme yapılan kişiye bilgi verip ödemeyi geri yapmasını ister.

Her durumda hesap sahibine ulaşmak pek kolay olmayabilir. Hesap yıllardır kullanılmayan bir hesap olabilir, sahibi telefonlara yanıt vermeyebilir. Kötü niyetli bir şekilde parayı borçlusundan aldığını iddia edebilir.

HESABINA PARA YATAN KİŞİ BU PARAYI GERİ VERMEZSE NE OLUR?

Banka hesabına yanlışlıkla yatan parayı harcamak sebepsiz zenginleşme kavramına girer. Banka hesabı kullanan kişi hesabını bilmekle yükümlüdür.
Bu tip bir durumda yanlış para transferi yapan kişi yazılı müracaatta bulunmalı. İlgili bankanın genel müdürlüğü ve gerekirse BDDK’ya konuyu mail atmalıdır.

MİKTAR BÜYÜDÜKÇE SIKINTI DA BÜYÜYOR

Yüksek bedelli para aktarımlarını bizzat banka şubesine giderek yapın. Hatayı banka personeli yaparsa, bu gönderen ve alıcı hesaplarla alakalı olmayıp doğrudan personelin kusuru olacağından iadesi çok daha kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir