Türkiye’de Yakından Takip Edilen Ünlü Yatırım Bankası Kritik İki Beklentisini Açıkladı. Öne Çıkan Faktörleri Sıraladı

Investing.com’un haberine göre JP Morgan’ın gerçekleştirdiği araştırma anketine göre, 2024 yılında küresel piyasaları etkileyecek başlıca faktörler üzerine piyasa uzmanlarının görüşleri ortaya kondu.

ENFLASYON VE ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ ÖNE ÇIKIYOR

Ankete katılan uzmanlar, küresel piyasaları belirleyebilecek en önemli iki katalizörün enflasyon ve ABD başkanlık seçimi olacağı konusunda hemfikir. Ayrıca, şirketlerin likidite zorluklarına girebileceği ve bu durumun giderek büyüyen bir endişe kaynağı haline gelebileceği üzerinde duruldu.

ENFLASYONUN ETKİSİNİN ÖNE ÇIKTIĞI YÜZDE 27’LİK BİR ORAN

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yaklaşık yüzde 27’si enflasyonun piyasalar açısından en büyük etkiyi yaratacağını belirtti.

ABD SEÇİMLERİNİN KÜRESEL EKONOMİYE ETKİSİ

Katılımcıların yüzde 20’si ise Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD seçimlerinin küresel ekonomi üzerinde belirleyici olacağını düşünüyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİLERİ ÜZERİNDE YORUMLAR

ABD enflasyonundaki yavaşlama nedeniyle Fed’in büyük faiz indirimlerine gidebileceği beklentisi piyasada hızla yayılırken, son istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Jerome Powell’ın faiz indirimi konusunda kapıları kapatmasıyla birlikte faiz indirimi beklentileri azaldı. JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic, bu durumun parasal gevşeme beklentilerini 2024 yılı için daha ılımlı hale getirebileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir